GYD RED 2019 Etkinliği 29-30 Mayıs’ta Gerçekleştirildi

GYD’nin ev sahipliği yaptığı RED etkinliği 29-30 Mayıs 2019 tarihinde Film Sokağı Stüdyoları‘nda gerçekleştirildi.

Etkinlik katılımcıları RED’in yeni kameraları Gemini, Monstro ve Ranger’ı yakından inceleme fırsatı buldular. Ayrıca iş akışları ve ve 8K yayıncılık konusunda bilgiler aldılar.

GYD bu tür etkinliklerde tarafsız bilgi sağlama amacını daha önce belirtmişti: http://goruntuyonetmenleridernegi.org.tr/yayinlar/haberler/gyd-urun-tanitim-etkinligi-ilke-ve-esaslari/ adresinde açıklanan esaslara göre bu tür etkinliklerde tanıtılacak ürünleri önce gönüllü GYD üyeleri yakından inceleyip, deneme çekimleri yapıyor ve etkinlik boyunca deneyimlerini paylaşıyorlar. Bu etkinlikte de İlker Özkap GYD ve Zekeriya T. Kurtuluş GYD Gemini ve Monstro kullanarak yaptıkları çekimleri ve izlenimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Birinci güne özel olarak DIT Hakan Tiryaki, Netflix iş akışı hakkında bilgi verdi.

İkinci güne özel olarak Türksat Teleport ve Yayın Direktörü Hüsamettin Demirel Türkiye’de yapılan 4K ve 8K uydu yayınları hakkında bilgiler sundu.

Katılımcılar post production dünyasında RED kameralarla çekilmiş görüntülerle çalışma deneyimlerini Colourist Yücel Kurtul’dan dinlediler.

ProVid’den Necdet Ercingöz ve Dijitalist’ten Göker Gören RED kameralar ve yetkinlikleri konusunda sunum ve bilgilendirmeler yaptılar.

RED’den “Business Development – Rental Houses” sorumlusu David Webb tek parça bir kamera olan Ranger hakkında bilgiler verdi.

Çekilen 8K görüntüler Vestel tarafından sağlanan, daha prototip aşamasında olmasına rağmen etkileyici görüntüler sunan monitörlerde yakından izlenebildi.

Sektörden başka ürün ve servislerin de tanıtımına açık olan etkinlik hem görüntü yönetmenlerinden hem de kamera arkası çalışanlarından yoğun ilgi gördü. Sunumlar dışında da yoğun bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

Facebook üzerinden canlı yayınlanan etkinlik günlerinin kayıtları GYD Facebook sayfasından izlenebilir. https://www.facebook.com/goruntuyonetmenleridernegi

Benzer İçerikler: