İlker Berke’yi kaybettik.

Görüntü Yönetmenleri Derneği olarak, derin bir üzüntü içinde, sevgili üyemiz İlker Berke’nin vefatını paylaşmak zorundayız.

1968 doğumlu İlker Berke, Hacettepe Üniversitesi’nde İktisat öğrencisiyken fotoğraf, video ve sinema sanatıyla ilgilenmeye başladı. Kariyeri boyunca 150’den fazla reklam filminde kamera asistanı olarak çalıştı ve aynı zamanda birçok sinema, televizyon filmi, kısa film, dizi, belgesel, tanıtım ve reklam filmi, klip ve kamu spotunun görüntü yönetmenliğini üstlendi. Ayrıca, Ahmet Uluçay’ı anlatan “Tepecik Hayal Okulu” belgeselinin yapımcılığını üstlendi. Öne çıkan çalışmaları arasında 2021 yılında Erkan Tahhuşoğlu ile birlikte gerçekleştirdiği “Koridor (Corridor)” adlı uzun metraj filmi ile, 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü kazandı. Ayrıca, 2020 yapımı “Kapan” ve 2002 yapımı “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” adlı uzun metraj filmleriyle de dikkat çeken İlker Berke, bu projelerle SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü adayı oldu.

İlker Berke’ye olan sevgi ve saygımız, onun sanatsal katkıları ve kişiliği ile sonsuzdur. GYD olarak ailesine ve sevdiklerine yürekten başsağlığı dileklerimizi iletiyor, sabır ve güç diliyoruz.

 

Benzer İçerikler: