4K ve Getirecekleri

 

Bildiğiniz gibi uzun süredir tüketici elektroniği ürünlerindeki gelişmeler doğrultusunda 4K çözünürlükte içerik üretimi baskısının geleceğini hissediyorduk. Bu baskının bu kadar çabuk ortaya çıkacağını tahmin etmek ise zordu. Netfilix’in teknik şartnamesi bazı tartışmalara yol açmakla birlikte bir kez daha gördük ki “müşteri her zaman haklıdır”.

2017 yılında Sn. Engin Ağın’ın talebi ile GYD olarak Doğan TV’nin 4K geçiş süreci hakkında bilgi almak ve görüşlerimizi iletmek amacıyla bir toplantı yaptık. Çok verimli geçen toplantının ardından GYD olarak görüş ve bilgilerimizi yazılı olarak bir araya getirme ve hem Doğan TV yetkilileri ile, hem de konuyla ilgilenen herkesle paylaşmaya karar verdik. Bu sürecin sonucunda Zekeriya Kurtuluş’un hazırladığı doğrudan teknik sorunlara yoğunlaşan ve Doğan Sarıgüzel’in hazırladığı değişikliğin içerik üretimine genel etkilerini tartışan iki yazı ortaya çıktı.

Yazı içeriklerinin yazarların kendi görüşleri olduğu, GYD’yi doğrudan bağlamadığını belirtmekle birlikte, GYD üyelerinin genel onayını aldığını da belirtmeliyiz.

Teknik gelişmelere bağlı olarak güncellenmesini planladığımız ve birincisini yaptığımız yazıların güncel pdf’lerini indirebilir ya da aşağıda okuyabilirsiniz. Kaynak gösterilmesi şartıyla dağıtımında sakınca yoktur.

 

Benzer İçerikler: